/akn/my/act/pua/2024/78

PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024

The full official text, structured for quick navigation. Copy any provision or jump straight to a section.

Open source PDF
Type
P.U. (A)
Status
In force
Enacted
2024
Sections
6

Quick answer

About this p.u. (a)

PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 is Malaysia P.U. (A), cited as P.U. (A) 78 2024, currently marked in force and first recorded in 2024.

Opening note

Preamble

Suggest a correction
  1. PADA menjalankan kuasa yang diberikan oleh seksyen 77 Akta Peranti Perubatan 2012 [Akta 737], Menteri membuat perintah yang berikut: Nama

Seksyen 2

Tafsiran

Open as pageSuggest a correction

“demonstrasi pemasaran” ertinya suatu aktiviti pemasaran termasuklah promosi, pameran, simposium saintifik atau tinjauan, yang tidak melibatkan penggunaan peranti perubatan ke atas manusia;

“kajian klinikal” ertinya apa-apa penyiasatan sistematik atau kajian yang menentukan keselamatan dan keberkesanan ubat-ubatan, peranti, produk diagnostik, tatacara perubatan dan regimen rawatan yang diniatkan dalam atau pada satu atau lebih subjek manusia, dalam persekitaran klinikal manusia yang mencukupi;

“kegunaan peribadi” ertinya peranti perubatan yang dibawa masuk ke dalam

Malaysia bagi kegunaan seorang individu tertentu sahaja dan tidak boleh diletakkan dalam pasaran atau digunakan ke atas pihak ketiga;

“pendidikan” ertinya proses mengajar, melatih atau mendidik orang ramai yang bukan bagi maksud promosi atau pemasaran, dan tidak digunakan apa-apa peranti perubatan ke atas manusia;

“peranti perubatan akses khas” ertinya peranti perubatan bagi kegunaan pengamal perubatan dalam situasi kecemasan atau dalam keadaan apabila rawatan perubatan konvensional gagal, tidak tersedia atau tidak sesuai;

P.U. (A) 78 3

“peranti perubatan usang” ertinya peranti perubatan sedia ada di kemudahan dan perkhidmatan jagaan kesihatan Kerajaan dan swasta, pusat kesejahteraan atau mana-mana kemudahan berkaitan yang sudah lapuk dan tidak lagi dibuat disebabkan oleh perubahan reka bentuk atau perkembangan teknologi baharu;

“peranti perubatan yang dibuat khas” ertinya peranti perubatan yang telah direka bentuk dan dibuat mengikut preskripsi bertulis daripada seorang pengamal perubatan yang berkelayakan untuk kegunaan tunggal seseorang pesakit tertentu tetapi tidak termasuk peranti perubatan yang dibuat secara pukal yang perlu disesuaikan untuk memenuhi kehendak khusus pengamal perubatan atau mana-mana pengguna profesional lain;

“peranti perubatan yang dihentikan” ertinya peranti perubatan sedia ada di kemudahan dan perkhidmatan jagaan kesihatan

Kerajaan dan swasta, pusat kesejahteraan atau mana-mana kemudahan berkaitan yang tidak lagi diedarkan;

“peranti perubatan yatim” ertinya peranti perubatan sedia ada di kemudahan dan perkhidmatan jagaan kesihatan Kerajaan dan swasta, pusat kesejahteraan atau mana-mana kemudahan yang berkaitan apabila pembuat atau wakil diberi kuasa telah terhenti beroperasi.

Seksyen 3

Pengecualian daripada pendaftaran peranti perubatan

Open as pageSuggest a correction

(1)

Menteri mengecualikan apa-apa peranti perubatan daripada pendaftaran di bawah seksyen 5 Akta jika peranti perubatan itu adalah—

(e)

bagi maksud penilaian prestasi peranti perubatan;

Suggest a correction
Suggest a correction

(1)

adalah tertakluk kepada syarat yang berikut:

(a)

mana-mana orang yang mengimport, mengeksport, membuat atau meletakkan dalam pasaran apa-apa peranti perubatan di bawah subsubperenggan (1)(b), (c), (d), (e), (f), (g), (h) atau (i) hendaklah membuat permohonan pengecualian kepada Pihak Berkuasa dalam bentuk dan cara sebagaimana yang ditentukan oleh Pihak Berkuasa;

Suggest a correction

(b)

peranti perubatan yang dikecualikan di bawah subsubperenggan (1)(a), (j), (k) dan (l) hendaklah diuruskan dalam bentuk dan cara sebagaimana yang ditentukan oleh

Pihak Berkuasa.

P.U. (A) 78 5

Pengecualian daripada lesen establismen

Suggest a correction
Suggest a correction

Seksyen 4

Open as pageSuggest a correction

Menteri mengecualikan seseorang yang mengimport atau mengeksport mana-mana peranti perubatan yang disebut dalam perenggan 3

kecuali peranti perubatan akses khas daripada kehendak lesen establismen di bawah subseksyen 15(1) Akta.

Seksyen 5

Pengecualian daripada penilaian pematuhan bagi peranti perubatan Kelas A

Open as pageSuggest a correction

Menteri mengecualikan suatu peranti perubatan Kelas A daripada tatacara penilaian pematuhan oleh badan penilaian pematuhan di bawah seksyen 7 Akta.

Seksyen 6

Pembatalan dan kecualian

Open as pageSuggest a correction

(1)

Perintah Peranti Perubatan (Pengecualian) 2016 [P.U. (A) 103/2016]

dibatalkan.

Suggest a correction

(2)

Apa-apa pengecualian yang dibuat di bawah Perintah Peranti Perubatan

(Pengecualian) 2016 sebelum tarikh permulaan kuat kuasa Perintah ini hendaklah, pada tarikh permulaan kuat kuasa Perintah ini, terus berkuat kuasa sehingga dipinda atau dibatalkan.

Dibuat 20 Februari 2024

[KKMMDA(S)100/1-1-1; PN(PU2)711/V]

DATUK SERI DR. HAJI DZULKEFLY BIN AHMAD

Menteri Kesihatan

P.U. (A) 78 6

MEDICAL DEVICE ACT 2012

MEDICAL DEVICE (EXEMPTION) ORDER 2024

Suggest a correction

Opening note

Preamble

Suggest a correction
  1. IN exercise of the powers conferred by section 77 of the Medical Device Act 2012 [Act 737], the Minister makes the following order: Citation 1. This order may be cited as the Medical Device (Exemption) Order 2024. Interpretation 2. In this Order— “demonstration for marketing” means a marketing activity which includes promotions, exhibitions, scientific symposia or surveys, which do not involve the use of medical device on human; “clinical research” means any systematic investigation or study that determines the safety and effectiveness of medications, devices, diagnostic products, medical procedures and treatment regimens intended in or on one or more human subjects, in an adequate human clinical environment; “personal use” means a medical device which is brought into Malaysia for the use of a particular individual only and not to be placed in the market or be used on a third party; “education” means the process of teaching, training or educating the public not for the purpose of promoting or marketing, and not to be used any medical device on human; “special access medical device” means a medical device for the use of medical practitioners in emergency situations or in the event that conventional medical treatment has failed, is unavailable or unsuitable; P.U. (A) 78 7 “obsolete medical device” means an existing medical device in a Government and private healthcare facilities and services, wellness centres or any related facilities which is outdated and no longer being manufactured due to design changes or evolution of new technologies; “custom-made medical device” means a medical device that has been designed and manufactured in accordance with a written prescription from a qualified medical practitioner for the sole use of a particular patient but not including mass produced medical devices which need to be adapted to meet the specific requirements of the medical practitioner or any other professional user; “discontinued medical device” means an existing medical device in a Government and private healthcare facilities and services, wellness centres or any related facilities that is no longer in the distribution; “orphaned medical device” means an existing medical device in a Government and private healthcare facilities and services, wellness centres or any related facilities where the manufacturer or authorized representative has ceased operation. Exemption from registration of medical devices 3.

(1)

The Minister exempts any medical device from the registration under section 5 of the Act if the medical device is—

(b)

for the purposes of demonstration for marketing;

Suggest a correction

(e)

for the purposes of performance evaluation of medical device;

P.U. (A) 78 8

Suggest a correction
Suggest a correction

(1)

is subject to the following conditions:

(a)

any person who imports, exports, manufactures or place in the market any medical device under subsubparagraph (1)(b),

Suggest a correction

(c)

, (d), (e), (f), (g), (h) or (i) shall make an application for an exemption to the Authority in the form and manner as determined by the Authority;

Suggest a correction

(b)

the exempted medical devices under subsubparagraphs (1)(a), (j),

Suggest a correction

(k)

and (l) shall be dealt in the form and manner as determined by the Authority.

Exemption from establishment licence 4.

The Minister exempts a person who imports or exports any medical device referred to in paragraph 3 excluding a special access medical device from the requirement of an establishment licence under subsection 15(1) of the Act.

P.U. (A) 78 9

Exemption from conformity assessment for Class A medical device 5.

The Minister exempts a Class A medical device from the conformity assessment procedures by a conformity assessment body under section 7 of the Act.

Revocation and saving 6.

Suggest a correction
Suggest a correction

(1)

The Medical Device (Exemption) Order 2016 [P.U. (A) 103/2016]

is revoked.

Suggest a correction

(2)

Any exemption made under the Medical Device (Exemption) Order 2016

before the date of coming into operation of this Order shall, on the date of coming into operation of this Order, continue to be in force until amended or revoked.

Made 20 February 2024

[KKMMDA(S)100/1-1-1; PN(PU2)711/V]

DATUK SERI DR. HAJI DZULKEFLY BIN AHMAD

Minister of Health

Suggest a correction

Common questions

What is PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024?
PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 is Malaysia P.U. (A), cited as P.U. (A) 78 2024, currently marked in force and first recorded in 2024.
Is PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 still in force?
Yes — PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 is currently in force.
When did PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 take effect?
PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 was first recorded in 2024.
How many sections does PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 have?
PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 contains 6 sections.
Where can I read the official version of PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024?
The official text of PERINTAH PERANTI PERUBATAN (PENGECUALIAN) 2024 is published at lom.agc.gov.my.